Ateities sandoris (angl. Future)

Ateities sandorio savininkas prisiima įsipareigojimą pirkti arba parduoti tam tikrą prekę už sutartą kainą tam tikru fiksuotu momentu ateityje.

Kodėl sudaromi ateities sandoriai?

Daugelis rinkos dalyvių gerai žino, kad prognozuoti prekių kainas yra beveik neįmanoma. Tuo metu, kai žemdirbys nuima derlių, pateikia produkciją prekybai rinkoje, jos pasiūlą ir paklausą gali veikti net keletas nekontroliuojamų veiksnių. Tai:

• orų kaita
• kenkėjai
• kainų intervencijos
• derybos dėl atlyginimų
• politiniai neramumai
• pakitęs vartotojų skonis.

Ilgą laiką ir žaliavų tiekėjai, ir žaliavas naudojantys gamybininkai buvo visiškai priklausomi nuo rinkos nuotaikų. Žemdirbys spėliodavo, kokia kaina ir kiek kviečių jis galės parduoti po trijų mėnesių. Tačiau atėjus minėtam laikui, paaiškėdavo, kad yra didesnė pasiūla arba mažiau pirkėjų. Žemdirbys būdavo priverstas parduoti savo prekes žemesne kaina ir patirti nuostolių.

Netgi gamybos įmonės yra priklausomos nuo žaliavų kainų pokyčių. Įmonės daro savo apskaičiavimus pagal gautus užsakymus. Tačiau niekas negali tiksliai pasakyti, kiek ateityje kainuos viena ar kita prekė. Staiga atsiradęs prekių trūkumas ir su tuo susijęs kainų šuolis gali katastrofiškai sumažinti gamybos įmonės pelną.

Kas aptariama ateities sandoryje?

Ateities sandoris tapo vienu iš problemos sprendimo būdų. Ateities sandoris – tai šiandienos susitarimas dėl konkrečios verslo operacijos ateityje. Pirkėjas ir pardavėjas šiandien aptaria:

• prekių kiekį ir kokybę
• kainą
• pristatymo terminus.

Iš esmės ateities sandoris šiek tiek primena įprastą automobilio pirkimo procedūrą. Pirkėjas ir pardavėjas susitaria, tarkime, dėl 2005 metų modelio „Citroen CX” kainos ir pardavimo datos.

Dažniausiai sandorio šalys pasirašo atitinkamą susitarimą. Ganėtinai įprasta, kad pirkėjas duoda pardavėjui 10 procentų automobilio kainos dydžio rankpinigių – kaip garantą, kad nepasitrauks iš sandorio. Sudarydamos ateities sandorį, abi šalys deponuoja garantinę pinigų sumą – užstatą, kuris tampa įsipareigojimu abipusio susitarimo atveju.

Kokia gali būti ateities sandorio vertė?

Dažnai ateities sandoriai yra ganėtinai brangūs dėl didelių prekių kiekių. Dažniausiai biržos nustato standartinį minimalų prekės kiekį vienam sandoriui.

Kviečių sandoris = 5000 bušelių (1 bušelis = 20,9 litro). Jeigu kviečiai kainuoja 3 JAV dolerius už 1 bušelį, sandorio vertė yra 15 000 JAV dolerių.

Aukso sandoris = 100 Trojos uncijų (1 uncija = 31,1 gramo), sidabro sandoris = 5000 Trojos uncijų, platinos sandoris = 50 Trojos uncijų. Kai viena uncija aukso kainuoja 400 JAV dolerių, sandorio vertė yra 40 000 JAV dolerių.

Benzino sandoris = 42 000 galonų (1 galonas = 3,8 litro, taigi sandorio dydis būtų 171 000 litrų). Jeigu vieno galono benzino kaina yra 50 JAV centų, tai sandorio vertė yra 21 000 JAV dolerių.

Cukraus sandoris = 112 000 svarų (1 svaras = 0,45 kilogramo). Jeigu vienas svaras cukraus kainuoja 6,50 penso, viso sandorio vertė yra 7056 svarai sterlingų.[1]Šaltinis: Investuotojo ABC

Terminas “Ateities sandoris” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Plačiau


Investuotojo ABC

Terminas “Ateities sandoris” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai: