Pasirinkimo sandoris (opcionas) (angl. Option)

Už nustatytą užmokestį (premiją) įsigyjama teisė (galimybė, bet ne įsipareigojimas) pirkti ar parduoti nustatytą prekės (ar vertybinių popierių) kiekį už nurodytą kainą per tam tikrą laiką. Jei per nustatytą laiką šia teise nepasinaudojama, sumokėta premija negrąžinama. [1]

Tas, kuris pasirinkimo sandorį (opcioną) parduoda, prisiima įsipareigojimą. Pasirinkimo sandorio turėtojui pareikalavus, tokio sandorio pardavėjas privalo pirkti arba parduoti akcijas (prekes, valiutą) už iš anksto užfiksuotą kainą.

Kiek kainuoja pasirinkimo sandoris?

Pasirinkimo sandorio pardavėjas gauna tam tikrą užmokestį už tai, kad prisiima atsakomybę. Šis užmokestis vadinamas pasirinkimo sandorio kaina, arba premija.

Pasirinkimo sandorio pirkėjas gali pasirinkti vienokį ar kitokį sandorio terminą ir fiksuotąją kainą. Šiuos kriterijus lemia pačios biržos, kuriose vyksta prekyba šiais sandoriais. Pasirinkimo sandorio kaina priklauso nuo:

• Tuometinės rinkos kainos bei fiksuojamos kainos skirtumo.
Kuo didesnė yra akcijos rinkos kaina, palyginti su fiksuojamąja kaina, tuo brangesnis yra pasirinkimo sandoris. Įsivaizduokite, kad galite pirkti „Y“ įmonės akciją už 204 Eurus. Drauge galite pirkti pasirenkamąjį sandorį Nr.1, kuris suteikia jums teisę po trijų mėnesių įsigyti minėtą akciją už 190 Eurų. Jūs taip pat galite pirkti pasirenkamąjį sandorį Nr. 2, kuris suteikia jums teisę po trijų mėnesių pirkti tą pačią akciją už 210 Eurų. Akivaizdu, kad jums labiau apsimoka turėti galimybę pirkti „Y“ akciją už 190 Eurų. Būtent todėl pasirenkamasis sandoris Nr. 1 jums kainuos gerokai brangiau.

• Likusio laiko iki termino pabaigos.
Ilgalaikiai pasirenkamieji sandoriai dažniausiai yra brangesni negu trumpalaikiai. Pasirenkamojo sandorio kaina artėjant sandorio pabaigos terminui dažniausiai yra lygi akcijos rinkos kainos ir fiksuotosios kainos skirtumui.

• Prognozės, kaip keisis akcijos rinkos kaina.
Kuo labiau svyravo akcijos kaina praeityje, tuo brangesnis bus tos akcijos pasirenkamasis sandoris.

Kam reikalingi pasirinkimo sandoriai (opcionai)?

Įsigydamas pasirinkimo sandorį, investuotojas gali atidėti, pvz., akcijos pirkimą arba pardavimą. Tuo pat metu, neįdėdamas didelės pinigų sumos, jis gali gauti nemažą pelną.

Pavyzdžiui, asmuo yra įsitikinęs, kad „X” akcijų kaina ateityje kils. Jis turi dvi galimybes:

1. pirkti 100 akcijų po 200 Eurų. Sandorio kaina būtų 20.000 Eurų. Viliamasi, kad ateityje jis galės parduoti turimas akcijas po 240 Eurų ir taip uždirbs 4.000 Eurų.
2. įsigyti pirkimo pasirenkamąjį sandorį ir nemokėti 20.000 Eurų. Sumokėdamas 1.000 Eurų̨ premiją už pasirenkamąjį sandorį, jis įgyja teisę ateityje sudaryti tam tikrą sandorį. Jeigu akcijų kaina kils, jis vis dar turės galimybę uždirbti papildomo pelno.

Kokia tyko rizika?

Pasirinkimo sandorio pirkimo atveju rizika apsiriboja premijos dydžiu.

Jeigu „X” akcijos kaina nukrenta 50-čia Eurų, tas, kuris pirko 100 šios įmonės akcijų po 200 Eurų, patiria 5.000 Eurų nuostolio. Tuo tarpu pasirenkamojo sandorio pirkėjas neprivalo pasinaudoti turimu pasirenkamuoju sandoriu. Jis praranda sumokėtą premiją, bet gali nusipirkti 100 „X” įmonės akcijų už 15.000 Eurų.

Pirkdamas pasirenkamąjį sandorį, jūs jau iš anksto puikiai žinote, kokia pinigų suma rizikuojate. Ši rizika vadinama iš anksto nulemta ribota rizika.

Finansų rinkoje vyksta prekyba tokiais produktais kaip akcijos, obligacijos ir įvairios valiutos, o prekyba ateities sandoriais čia atlieka tą pačią funkciją kaip ir prekių rinkoje. Ateities sandoriai yra kaip apsidraudimas tiems, kurie savo veikloje naudoja įvairius finansinius instrumentus.

Finansų rinkoje yra nemažas finansinių ateities sandorių pasirinkimas. Ir tokių sandorių vis daugiau. Daugelis finansinių ateities sandorių yra susiję su viena ar kita valiuta arba indeksu.

Pasirinkimo sandorių įvairovė

Pasirinkimo sandoriai gali būti standartizuoti arba nestandartizuoti. Standartizuoti pasirinkimo sandoriai turi apibrėžtą terminą bei dydį. Standartizuoti valiutos ir palūkanų pasirinkimo sandoriai sudarinėjami tik nedaugelyje pasaulio biržų.

O štai nestandartizuotais pasirinkimo sandoriais, vadinamaisiais užbiržiniais pasirinkimo sandoriais (OTC – over the counter), vyksta milžiniška prekyba. Šie sandoriai yra sudaromi telefonu tarp įvairių bankų. Užbiržinis pasirinkimo sandoris buvo sukurtas, kad būtų galima rasti jo pirkėją. [2]

Pavyzdys

Įvaizduokite, kad perkate „X“ įmonės akcijos pirkimo pasirinkimo sandorį fiksuota 200 Eurų kaina.

1 scenarijus:
„X“ akcijų vertė rinkoje smarkiai išauga, ir paskutinę pasirinkimo sandorio termino dieną akcijos vertė siekia 240 Eurų. Tokiu atveju jūs pasinaudotumėte turimu pasirenkamuoju sandoriu ir pirktumėte akcijas, mokėdamas 40 Eurų pigiau negu akcijos kainuoja rinkoje.

2 scenarijus:
„X“ įmonės akcijų kaina nekito ir paskutinę pasirinkimo sandorio termino dieną akcijos rinkos kaina yra 200 Eurų. Pasirinkimo sandorio vykdyti neapsimoka. Nuostolis – sumokėta premija.

Iliustracijos

Keturios pasirinkimo sandorio (opciono) galimybės Keturios pasirinkimo sandorio (opciono) galimybės

Investuotojo ABC

Terminas “Pasirinkimo sandoris (opcionas)” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai: