Akcizas (angl. Excise tax)

Į valstybės biudžetą mokamas vartojimo mokestis, išreikštas procentais nuo prekės kainos arba absoliučia suma ir pridedamas prie parduodamos prekės kainos.

Iš pradžių šis mokestis buvo taikomas prabangos prekėms, pastaruoju metu – dažniausiai neelastingos paklausos prekėms – kurui, tabakui ir degalams. Pagal ES reikalavimus nuo 2007 m. Lietuvoje akcizas taikomas ir elektros energijai.

Akcizai – valstybių pamėgtas mokestis, nes gana nedidelėmis pastangomis gali būti surenkamos didelės įplaukos į valstybių biudžetus. Tačiau akcizo mokestis uždeda itin didelę mokesčių naštą vartotojams ir skatina juos rinktis prastesnės kokybės produktus (pvz. pirkti pigesnes ir prastesnės kokybės cigaretes, alkoholį). Akcizai pažeidžia apmokestinimo neutralumo principą, nes tam tikroms pasirinktoms prekėms uždedama palyginti didesnė tiesioginė ir netiesioginė (administravimo) mokesčių našta nei kitoms.

Dideli akcizai yra pagrindinė kontrabandos priežastis, dėl kurios valstybei sunkiau surinkti ne tik akcizus, bet ir kitus mokesčius. Dėl tokio poveikio akcizai dažnai nepasiekia keliamų tikslų – nemažina prekių vartojimo neigiamų padarinių (sergamumo dėl rūkymo, aplinkos teršimo) ir mažina potencialias biudžeto pajamas iš akcizų ir kitų mokesčių.[1]Šaltinis: Rūta Vainienė

Terminą “Akcizas” apibūdino Rūta Vainienė knygoje "Ekonomikos terminų žodynas"

Plačiau


Rūta Vainienė

Terminą “Akcizas” apibūdino Rūta Vainienė knygoje "Ekonomikos terminų žodynas"

Gauk nemokamą FINANSŲ IR APSKAITOS savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:















Svarbiausios dienos naujienos trumpai: