Bulius (angl. Bull)

Prekiautojas vertybiniais popieriais, kuris tikisi, kad vertybinio popieriaus rinkos kaina kils. [1]
Žr. lokys .

Pavyzdys

Vieni investuotojai spekuliuoja prognozuodami akcijų kurso kritimą, o kiti tikisi išlošti, manydami, kad akcijų kursas kils. Tarkime, jūs turite 10000 litų ir nusiperkate 500 bendrovės „X” akcijų, mokėdami po 20 litų už akciją. Dar pasiskolinate 10000 litų iš savo finansų tarpininko, pirktas akcijas įkeisdamas finansų tarpininkui kaip paskolos garantą.

Gavęs paskolą, nusiperkate dar 500 minėtos įmonės akcijų ir padvigubinate turimų akcijų kiekį. Taip elgdamasis, jūs nusipirkote akcijų už maržą. Po dviejų savaičių bendrovės „X” akcijos kaina pakyla iki 30 litų. Tada jūs parduodate 1000 akcijų ir, gavęs už jas 30.000 litų, grąžinate finansų tarpininkui paskolą, taip pat sumokate už paskolą priskaičiuotas palūkanas. Tokios paskolos pagalba jūsų pelnas išauga iki 10000 Lt vietoj galėjusių būti 5000 litų. Jeigu akcijų kursas kristų dvigubai didesni būtų ir jūsų nuostoliai.

Taigi ganėtinai dažnai akcijos yra perkamos už skolintus pinigus, įkeitus kitas akcijas. Tokie sandoriai neretai sustiprina akcijų kursų svyravimus vertybinių popierių biržose. Stambūs akcijų pirkimo sandoriai dažniausiai pakelia tų akcijų vertę. Tokiais atvejais spekuliuotojai gali gauti dar didesnes paskolas ir pirkti dar didesnius akcijų paketus. Akcijų kursas kyla, atsiveria galimybių dar daugiau skolintis ir t.t.

Akcijų kurso kritimo atveju vyksta priešingi procesai. Finansų tarpininkai, matydami akcijų kurso kritimą, reikalauja daugiau garantijų, neretai priversdami spekuliuotojus tas akcijas parduoti. Akcijų kursas dar labiau krinta.

Iliustracijos

Wall Street buliaus skulptūra Niujorke Wall Street buliaus skulptūra Niujorke

Investuotojo ABC

Terminas “Bulius” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: