Investicinis fondas (angl. Investment fund)

Įmonė, kuri kaupia fizinių ir juridinių asmenų pinigines lėšas viešai platindama savo akcijas ir kurios pagrindinė veikla yra sukauptų lėšų investavimas į vertybinius popierius.

Investicinės bendrovės būna nekintamojo kapitalo (uždarojo tipo) (closed-end) ir kintamojo kapitalo (atvirojo tipo) (open-end).

Uždarojo tipo investicinių bendrovių akcijos yra laisvai perleidžiamos rinkoje, ir perkamos, ir parduodamos kaip akcijos. Šių bendrovių kapitalas yra pastovus ir nesikeičia, išskyrus tuos atvejus, kai nusprendžiama jį keisti.

Atvirojo tipo bendrovės parduoda savo pačių naujas akcijas investuotojams ir visada gali išpirkti savo anksčiau išleistas akcijas. Atvirojo tipo bendrovių kapitalas nuolat kinta priklausomai nuo investuotojų susidomėjimo bendrovės akcijomis. Žr. investicinė kintamojo kapitalo bendrovė. [1]

Kodėl žmonės investuoja į investicinius fondus?

Investuojant į investicinius fondus galima siekti finansinių tikslų. Ilgalaikis tikslas galėtų būti, pavyzdžiui, sukaupti lėšų vaikų išsilavinimui ar saugiai senatvei, trumpalaikis – sukaupti lėšų pradinei įmokai už automobilį ar būstą.

Anksčiau mažas pinigų sumas buvo brangu ir sunku investuoti, tačiau kai daug žmonių sudeda pinigus į fondą, bendra suma susidaro ganėtinai didelė, ir ją galima efektyviai investuoti. Be to, fondo turtą valdo ne dalyviai, o profesionalus fondo valdytojas, todėl, norint tapti fondo dalyviu, nebūtina turėti gilių žinių apie investavimą, nes valdytojas sprendžia, kur investuoti fondo turtą.

Investicijų fondai atvėrė galimybes investuoti žmonėms, turintiems nedideles pinigų sumas ir nedaug žinių apie investavimą. Investuoti į fondus skatina mažesni tarpininkavimo mokesčiai, be to, per fondus paprasčiau patekti į užsienio rinkas nei investuojant tiesiogiai.

Kaip veikia investiciniai fondai?

Investuodami į fondą, perkate jo dalį. Visas investuotojų, arba fondo dalininkų, sutelktas kapitalas yra investuojamas į vertybinius popierius. Ar ši investicija nukreipiama į akcijas, ar į skolos vertybinius popierius, priklauso nuo fondo investavimo strategijos. Investicinio portfelio valdytojas sprendžia, kur investuoti surinktas lėšas.

Kiekviena turima dalis fonde suteikia teisę į bendrųjų pajamų ir į vertybinių popierių portfelio dalį. Kuo didesnė investuojama suma, tuo didesnė fondo dalis tenka investuotojui. Fondo dalininkas pats sprendžia, kokio dydžio sumą jis nori investuoti. Paprastai investuotojas gali bet kada pirkti arba parduoti tam tikrą fondo dalį. Fondo dalies (investicinio vieneto, fondo akcijos) kainą lemia fondo valdomų vertybinių popierių rinkos kursai. [2]

Pavyzdys

Jei norintis investuoti į investicinį fondą žmogus įmoka 1.000 litų ir nustatoma, kad vienos fondo akcijos vertė lygi 100 litų, tai naujojo fondo dalyvio sąskaitoje bus 10 akcijų. Fondo turtas priklauso visiems fondo dalyviams proporcingai jų turimų akcijų skaičiui.


Rūta Vainienė

Terminą “Investicinis fondas” apibūdino Rūta Vainienė knygoje "Ekonomikos terminų žodynas"

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: