Fundamentinė akcijų analizė

Atidžiai analizuojant įmonės finansinius duomenis, jos vaidmenį rinkoje ir vadovybės kompetenciją, galima susidaryti vaizdą, koks bus tos įmonės pelningumas ateityje. Įmonės pelno prognozės yra siejamos su dabartine jos akcijų verte biržoje. Analitikai, atsižvelgdami į abu minėtus veiksnius, nustato, ar įmonės akcijos yra per brangiai įvertintos, ar nepakankamai. Darant tokio pobūdžio akcijų analizę, yra remiamasi tam tikrais rodikliais ir vertinimo metodais:

1. Vienos akcijos pelnas gaunamas įmonės pelną, likusį sumokėjus mokesčius, padalijus iš išleistų akcijų skaičiaus. Šis santykinis dydis nurodo grynojo pelno dalį, kuri yra vienos akcijos savininko nuosavybė.

2. Akcijos kainos ir pelno santykis P/E yra akcijos rinkos kaina, padalyta iš pelno, tenkančio vienai akcijai. Kainos ir pelno santykis parodo, kiek investuotojas moka už vieną įmonės pelno litą. Remiantis šiuo santykiu, galima palygintidvi ir daugiau įmonių. Paprastai investuotojas moka didesnę kainą už akcijas įmonės, kurios pelnas yra linkęs didėti. Jei P/E yra mažas (mažesnis už šakos vidurkį), vadinasi, įmonės akcijos pigios, nepakankamai įvertintos. Jeigu šis įmonės rodiklis yra aukštas, tikėtina, kad įmonės pelnas ateityje išaugs. Nuosavojo kapitalo pajamingumas gaunamas įmonės pelną padalijus iš nuosavojo kapitalo. Šis rodiklis padeda palyginti akcijos pelningumą su kitomis investavimo formomis.

3. Dividendinis pajamingumas – dividendai, padalyti iš akcijų kainos. Šį pajamingumą lyginant su bankų indėlių ar Vyriausybės obligacijų palūkanomis, galima įvertinti investicijų į akcijas pelningumą.

4. Nuosavasis kapitalas – tai rodiklis, rodantis įmonės nuosavąjį kapitalą, t.y. akcinį kapitalą, rezervus ir nepaskirstytąjį pelną.

5. Diskontuoti pinigų srautai – sudėtingiausias įmonės vertinimo metodas; jį dažniausiai naudoja finansų specialistai. Šis metodas remiasi įmonės ateities mokėjimų srautų, atiteksiančių įmonės akcininkams, apskaičiavimu.

Žr. Techninė analizė [1]Šaltinis: Investuotojo ABC

Terminas “Fundamentinė akcijų analizė” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Plačiau


Investuotojo ABC

Terminas “Fundamentinė akcijų analizė” apibūdintas šiame "Verslo žinių" išleistame iliustruotame žinyne.

Gauk nemokamą RINKŲ savaitraštį į savo el.pašto dėžutę:

Pasirinkite Jus dominančius NEMOKAMUS savaitraščius:Svarbiausios dienos naujienos trumpai: