H

Hayekas, Friedrichas Augustas von Vienas žymiausių austrų ekonomikos mokyklos atstovų (1899–1992), bene sėkmingiausiai skleidęs laisvosios rinkos idėjas. Nobelio premijos laureatas (1974), išplėtojęs kapitalo, pinigų ir verslo ciklų teoriją, išsamiai išnagrinėjęs žinių reikšmę visuomenei ir spontaninės tvarkos veikimą.
Hausse „Hausse“ yra prancūzų kalbos žodis, reiškiantis „kilimą”. Terminas reiškia, kad akcijų kurso indeksas kilo daugiau nei dviem procentais. Žr. Baisse
Hedonizmas Etinė filosofijos teorija, gyvenimo tikslu ir didžiausia vertybe laikiusi malonumus, o žmogaus pasirinkimus vertinusi pagal tai, kiek malonių pojūčių suteikia vienas ar kitas veiksmas.
Hedžingas 1. Tai nepageidautino kainų svyravimo rizikos perdavimo pardavėjui metodas perkant ar parduodant išankstinius („fiučerinius“, angl. future) kontraktus vertybinių popierių biržose.
Hekšerio ir Oulino modelis Teorija, tarptautinę prekybą aiškinanti santykiniu pranašumu tarp šalių, gaminančių skirtingus produktus. Pasak šios teorijos, santykinis pranašumas atsiranda dėl skirtingų išteklių, kuriais disponuoja šalys.
Herbicidai Tai augalų apsaugos priemonės, skirtos kovai su piktžolėmis. Herbicidai yra įvairūs, jie skiriasi pagal cheminę sudėtį, patekimą į augalą, toksiškumą, veikimo trukmę ir kitas savybes.
Hibridinė energijos sistema Sistema, kurioje derinami energijos gamybos komponentai ir tokiu būdu užtikrinamas nuolatinis nenutrūkstamas energijos srautas.
Hierarchija Griežta žemesnio lygio pareigų (titulų, laipsnių) pavaldumo aukštesnio lygio pareigoms, titulams, laipsniams tvarka.
Hierarchinis sprendimo priėmimo būdas Sprendimo priėmimo būdas, kai apie tai, kurią prekę ar paslaugą pasirinkti, vartotojas sprendžia pagal kriterijus, išdėstytus pagal svarbą. Kiekviena alternatyva vertinama pradedant nuo svarbiausio kriterijaus.
Hiperinfliacija Itin užsitęsęs kainų lygio kilimas, piniginio vieneto vertės spartus praradimas. Hiperinfliacija dažnai apibrėžiama kaip daugiau kaip 50 procentų per mėnesį siekianti infliacija. Hiperinfliacijos priežastis – nuolatinė didelė pinigų emisija.
Hipoteka Nekilnojamojo turto įkeitimas, užtikrinant esamos ar būsimos turtinės prievolės įvykdymą, kai įkeistas turtas neperduodamas kreditoriui ir įkaito davėjui (skolininkui) paliekama teisė įkeistą turtą valdyti, naudoti bei disponuoti juo, atsižvelgiant į hipotekos kreditoriaus teises. Jeigu hipotekos sandoryje nenustatyta kitaip, įkeičiamas daiktas, išskyrus žemę, turi būti apdraustas.
Hipoteka, turto įkeitimas Asmeninio ar nekilnojamojo turto pateikimas kaip skolos grąžinimo garantas. Turtas (teisės į turtą) bus grąžintas padengus skolą.
Hipotekinė obligacija Nekilnojamuoju turtu užtikrintas skolos vertybinis popierius.
Hipotekinė paskola Paskola, kurios grąžinimas užtikrinamas įkeičiant nekilnojamąjį turtą.
Hipotekos / turto įkeitimo atpirkimo planas Planas, naudojantis gyvybės draudimą kaip garantą, kad hipoteka bus grąžinta. Pinigus gali išmokėti taupymo ir kreditavimo bendrija arba gyvybės draudimo bendrovė. Kai kuriais atvejais draudimo poliso pinigai yra naudojami hipotekai grąžinti. Kitais atvejais, jei hipoteką suteikia kreditavimo bendri...
Hipotekos / turto įkeitimo draudimo sutartis Gyvybės draudimo polisas, dėl mažėjančio gyvybės draudimo termino padengiantis hipotekos padengimą skolintojui mirus.
Hipotekos / turto įkeitimo garanto sertifikatas Turto draudiko sertifikatas, išrašomas kreditoriui ir garantuojantis, kad kreditorius bus informuotas, jei draudimas keisis jo / jos nenaudai ir nepadengs nuostolių be jo / jos sutikimo.
Hipotekos kreditoriaus išlyga Turto draudimo poliso punktas, suteikiantis palankias teises kreditoriui.
Hipotekos kreditorius Paskolos davėjas, kuriam užstatomas turtas yra paskolos grąžinimo garantas. Įkeistas turtas (teisės į turtą) bus grąžintas padengus skolą.
Hipotekos lakštas Dokumentas, kuriuo klientas įkeičia turtą (butą, namą, žemės sklypą ar kitą turtą) bankui. Hipotekos lakštas turi būti patvirtintas notaro ir įregistruotas hipotekos registre.
Hipotezė Prielaida, neįrodytas teiginys.
Histograma Stulpelinė diagrama, kuria grafiškai vaizduojamas statistinių duomenų pasiskirstymas arba jų tankis.
Holizmas Teorija, teigianti, kad tam tikra vientisa visuma nelygi jos dalių sumai, kad pasaulis evoliucionuoja ir jame susikuria vis naujos visumos.
Homogeniniai produktai Vienodos, palyginamos prekės ir paslaugos.
Honoraras Honoraras – atlyginimas už autorine licencine sutartimi suteiktą teisę panaudoti kūrinį, atlyginimas už suteiktas gretutines teises, taip pat atlyginimas už licencine sutartimi suteiktą teisę naudotis pramoninės nuosavybės objektu, franšize, atlyginimas už suteiktą informaciją apie gamybinę, prekybi...
Horizontalioji integracija 1) įmonės specializacija gaminti pakaitines prekes ir paslaugas arba atlikti tam tikros tos pačios skirtingų produktų gamybos stadijos procesus;
Horizontalusis bendradarbiavimo susitarimas Reklamos organizavimo forma, kai gaminio ar paslaugos reklama rūpinasi kelios įmonės ar organizacijos, teikiančios gaminį ar paslaugą į rinką.